Podmurówka ogrodzeniowa to bardzo istotny element konstrukcji tego typu, który funkcjonuje jako baza w formie płytkiego fundamentu. Z reguły wykonuje się ją z betonu, który najlepiej sprawdza się do ochrony przed urazami mechanicznymi czy niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Taki element zapewnia tym samym pożądaną nośność i stabilność, wspierając ogrodzenie przez cały okres eksploatacji.
Spis treści:
Jakie wymagania musi spełniać?
Wytrzymałość i żywotność
Estetyka i funkcjonalność
Dlaczego jest bardzo praktyczna i od czego zależy jej cena?
Dobór parametrów
Jakie wymagania musi spełniać podmurówka betonowa ogrodzeniowa?
Podmurówka betonowa ogrodzeniowa jest obecnie często produkowana w formie systemowej, zbudowanej z gotowych płyt i niewymagającej wylewania. Taka konstrukcja może posiadać w zestawie niezbędne łączniki metalowe, co pozwala na jej wygodne zastosowanie do ogrodzeń siatkowych czy panelowych. W naszej firmie Euromet Ogrodzenia oferujemy podmurówki pełne oraz tłoczone. Do połączenia płyt ze słupkami możesz wykorzystać gotowe łączniki bądź też metalowe elementy z zamocowanymi uchwytami montażowymi do płyt.
Wytrzymałość i żywotność
Taki element z wysokiej jakości betonu musi być odpowiednio wytrzymały, aby zapewnić niezbędne wzmocnienie dla zamontowanej konstrukcji. Niedostateczna solidność mogłaby znacząco zdestabilizować ogrodzenie, co stwarzałoby pewne zagrożenie dla otoczenia i użytkowników. Podmurówka musi posiadać odpowiednie parametry w praktycznie każdym przypadku, poza najlżejszymi i niewymagającymi specjalnej bazy konstrukcjami. Jej zastosowanie ma znaczenie również dla przedłużenia żywotności ogrodzenia, ponieważ pozwala na uzyskanie wyjątkowo stabilnego fundamentu. Poszczególne elementy ogrodzenia mogą być w ten sposób połączone w jedną całość, która jest dodatkowo zabezpieczona przed deszczem, śniegiem, wiatrem, niepożądaną roślinnością czy wtargnięciem zwierząt na posesję w wyniku wykonania podkopów. W naszym sklepie internetowym oferujemy również wiele innych elementów ogrodzeniowych, włącznie z profilami, przęsłami, panelami czy siatkami.
Estetyka i funkcjonalność
Podmurówka ma wpływ również na ogólny wygląd wznoszonej konstrukcji, a tym samym pozostaje nie bez znaczenia dla estetyki całej posesji. Ogrodzenie posadowione w taki sposób może posiadać różne wykończenia. Elementy betonowe bardzo dobrze prezentują się zwłaszcza na rozległych przestrzeniach, a przy tym pozostają rozwiązaniem bardzo ekonomicznym i neutralnym dla środowiska. Nie bez znaczenia pozostaje również wysoka funkcjonalność takiego fundamentu. Zależnie od potrzeb, taki element można wykonać z betonu lanego lub prefabrykatów. W pierwszym przypadku da się uzyskać wysoką odporność na ściskanie i niską nasiąkliwość, co ma szczególne znaczenie przy montażu ogrodzenia na niejednorodnym podłożu. Zastosowanie prefabrykatów o różnych wysokościach, długościach i szerokościach jest z kolei bardzo praktyczne. Komplet desek, paneli i łączników jest łatwy w montażu, a także prosty w integracji z bramą czy furtką.
Dlaczego podmurówka pod siatkę ogrodzeniową jest bardzo praktyczna i od czego zależy jej cena?
Podmurówka pod siatkę ogrodzeniową pozwala na uzyskanie szybkiej i trwałej podstawy dla całej konstrukcji, a do jej zalet należy wyjątkowo przystępna cena. Koszty takiej inwestycji zależą przede wszystkim od rodzaju wybranego systemu, a także ilości czy wymiarów elementów. Ich zastosowanie pozwala na wyeliminowanie czasochłonnego procesu szalowania, zbrojenia i betonowania, ze względu na możliwość użycia prefabrykowanych desek i łączników. Ich wysokość jest optymalnie dopasowana do ogrodzeń siatkowych i panelowych, a także murowanych, drewnianych czy metalowych. Na końcach i odcinkach prostych wystarczy zastosować łączniki proste, a w narożach specjalne łączniki narożne.
Dobór parametrów
O rodzaju takiego elementu powinna decydować przede wszystkim forma planowanego ogrodzenia, a także jego docelowa specyfika i funkcjonalność. Pod uwagę musimy wziąć parametry przęseł, włącznie z ich wielkością czy ciężarem. Lżejsze ogrodzenia z siatki często nie wymagają żadnej bazy stabilizującej, jednak w przypadku cięższych konstrukcji stalowych i kutych jest ona praktycznie niezbędna. Sama podmurówka i jej elementy powinny być wykonane z wysokojakościowego betonu konstrukcyjnego, którego właściwości zależą od rodzaju użytych dodatków chemicznych czy domieszki kruszywa. W przypadku użycia elementu wylewanego, konieczne jest umieszczenie płynnego betonu w wykopie oraz zapewnienie odpowiedniej ochrony szalunkiem. Bazy prefabrykowane zwykle mają średnio 200 cm długości i 30 cm wysokości, a także około 4-5,5 cm grubości. Deski betonowe mogą posiadać dość zróżnicowane parametry, ponieważ niektóre obszary wymagają elementów długich nawet na 300 cm oraz wyższych i szerszych niż standardowe. W razie potrzeby bazę można też wykonać na indywidualne zamówienie. Zachęcamy do kontaktu z firmę Euromet Ogrodzenia oraz zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.