Spawanie aluminium to usługa, która wymaga od wykonawcy posiadania specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej wiedzy o samym materiale. Obróbka ta nie należy do najprostszych ze względu na duże ryzyko błędów. Niewłaściwie wykonana może poskutkować występowaniem porów, pęknięć czy innych wad spoiny. Aby zyskać pewność dobrego efektu końcowego, warto powierzyć spawanie doświadczonym specjalistom.
Spis treści:
Zastosowanie
Specyfika procesu spawalniczego
Odpowiednie przygotowanie
Jak wygląda proces?
Zalety
Jakie zastosowanie ma spawanie aluminium?
Spawanie aluminium to jedna z usług świadczonych przez naszą firmę Euromet Ogrodzenia. Aluminium cechuje się wysoką wytrzymałością, a przy tym niską wagą. Jest także odporne na korozję i gęstsze od stali, co czyni je materiałem ekonomicznym i zdatnym do recyklingu. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ doskonale sprawdza się w budownictwie, przemyśle, hutnictwie, motoryzacji oraz produkcji różnych komponentów. Z aluminium możemy wykonać chociażby specjalne profile, które w połączeniu z innymi elementami pozwalają na szybkie, sprawne i bezstresowe ogrodzenie posesji. W Euromet Ogrodzenia oferujemy nie tylko usługi, ale i gotowe akcesoria do montażu ogrodzeń. W naszym sklepie znajdziesz m.in. bramy, słupki, przęsła, pustaki, podmurówki czy siatki ogrodzeniowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą.
Specyfika procesu spawalniczego
Aluminium jest materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę w spawalnictwie, ponieważ umożliwia efektywne zastosowanie ciepła i energii elektrycznej do połączenia różnych elementów. W procesie tym musimy wziąć pod uwagę reakcję metalu z tlenem, a także powstawanie tlenku o wysokiej temperaturze topnienia. Aby w całym procesie uniknąć wad, musimy odpowiednio przygotować materiał. Z powierzchni materiału musimy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, wykorzystując w tym celu odpowiednie narzędzia i specjalistyczne środki. O spawalności materiału w znacznym stopniu decydują jego właściwości fizyczno-mechaniczne oraz skład chemiczny. Problematyczną kwestią pozostaje wysoka przewodność cieplna tego metalu, która utrudnia miejscowe nagrzanie metalu do pożądanej temperatury topnienia i jednocześnie powoduje jego szybkie chłodzenie. Z tego względu w spoinie powstają duże naprężenia, co zwiększa ryzyko uszkodzeń. Podczas pracy musimy zatem umiejętnie operować energią liniową.
Odpowiednie przygotowanie
W procesie spawania duże znaczenie ma umiejętna ocena grubości materiału poddawanego obróbce. Zależnie od stopu istotną kwestią jest też dobór właściwej temperatury topnienia. Nie bez wpływu na cały proces pozostaje również prawidłowe ustawienie urządzeń czy dobór tulejek zaciskowych, łącznika prądowego, elektrody nietopliwej czy soczewek gazowych. Pod uwagę musimy ponadto wziąć odpowiednią średnicę drutu. Sam proces spawania wymaga dużej ostrożności ze względu na ryzyko wypalenia dziur wylotowych czy nieumyślnego wykonania innych uszkodzeń. Do istotnych czynników należą też parametry otoczenia, włącznie z wilgotnością i temperaturą. Prace zwykle przebiegają podobnie jak w przypadku innych metali. Podstawową różniącą jest fakt, że spawanie aluminium odbywa się przy wykorzystaniu prądu przemiennego, podczas gdy spawanie innych metali wymaga zazwyczaj zastosowania prądu stałego.
Jak wygląda spawanie cienkiego aluminium metodą TIG?
Spawanie cienkiego aluminium metodą TIG odbywa się w osłonie gazu obojętnego chemicznie, którym jest np. argon. Technika ta wymaga zastosowania nietopliwej elektrody wolframowej i sprawdza się w przypadku bardzo wielu projektów. Prace możemy wykonać na bardzo cienkim tworzywie, którego dolna granica grubości wynosi nawet poniżej 1 mm. Elektrody wykorzystywane w tym celu powstają z materiału o odpowiednio wysokiej temperaturze topnienia, a stabilne jarzenie się łuku gwarantuje uzyskanie pożądanego kształtu. Metoda TIG wykorzystuje prąd przemienny, który w przypadku tego materiału pozwala na osiągnięcie spoiny bardzo dobrej jakości. Dużą zaletą jest też utrzymanie jeziorka spawalniczego w czystości ze względu na efektywne usuwanie tlenków powstających na powierzchni metalu.
Zalety
Spawanie metodą TIG zapewnia wyjątkowo dużą trwałość połączeń, a przy tym umożliwia zachowanie wysokiej wydajności samego procesu. Prace mogą być wykonywane w różnych pozycjach, gwarantując przy tym bardzo dużą kontrolę operatora. Metoda ta powala na spawanie nie tylko czystego aluminium, ale też innych materiałów czy stopów. Technika ta generuje przy tym znikomą ilość żużla i zanieczyszczeń. Podczas pracy na przestrzeni otwartej musimy korzystać z odpowiednich osłon, a o jakości spoin decydują przede wszystkim indywidualne umiejętności spawacza. W Euromet Ogrodzenia gwarantujemy indywidualne podejście do wszystkich potrzeb klienta, a każdą usługę realizujemy na miejscu oraz kompleksowo – począwszy od wykonania projektu i skończywszy na dostarczeniu gotowych wyrobów pod drzwi odbiorcy. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej oferty.
The post Spawanie aluminium first appeared on Euromet.